Font size: Αα Αα Αα hide gadgets
You are here: Posts » 2014 » Αύγουστος » 28 » ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ-ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2014-2015
download post: { pdf }

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ-ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2014-2015

Published at: 2014-08-28, 21:59

Tο επιστημονικό αντικείμενο του προγράμματος είναι η Μαθηματική Λογική και η Θεωρία Αλγορίθμων και Υπολογισμού, και περιλαμβάνει τα εξής κύρια θέματα:

i. Μαθηματική Λογική (Θεωρία Αποδείξεων, Θεωρία Μοντέλων), ii. Θεωρία Αλγορίθμων, iii. Θεωρία Αναδρομής (μελέτη αναδρομικών ορισμών και συναρτήσεων και των εφαρμογών τους), iv. Θεωρία Συνόλων, v. Αποκρισιμότητα και Πολυπλοκότητα (ανάλυση και ταξινόμηση προβλημάτων και κλάσεων προβλημάτων ως προς την πολυπλοκότητά τους), vi. Εφαρμογές της Λογικής στην Πληροφορική, vii. Μαθηματική Θεωρία Γλωσσών Προγραμματισμού (σημασιολογική, αλγοριθμική και λειτουργική ερμηνεία γλωσσών προγραμματισμού).

Για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 θα γίνουν δεκτοί μέχρι είκοσι (20) φοιτητές για απόκτηση Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης. Να σημειωθεί ότι επίκειται αντικατάσταση-αναμόρφωση της Υπουργικής Απόφασης λειτουργίας του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών σύμφωνα με το Ν.3685/2008.

Στη λειτουργία του προγράμματος συμμετέχουν:

1) το Τμήμα Μαθηματικών, το Τμήμα Μ.Ι.Θ.Ε. και το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Αθηνών

2) η Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών και η Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Ε.Μ.Π.

3) το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών.

Δικαίωμα υποβολής αιτήσεων έχουν πτυχιούχοι Τμημάτων Μαθηματικών, Πληροφορικής και Μηχανικών Υπολογιστών ελληνικών Α.Ε.Ι. ή αντίστοιχων της αλλοδαπής, καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων Σχολών Θετικών Επιστημών και Πολυτεχνικών Σχολών ελληνικών Α.Ε.Ι. ή αντίστοιχων της αλλοδαπής, οι οποίοι κατέχουν τις απαραίτητες γνώσεις για επιτυχή παρακολούθηση του Προγράμματος. Επίσης δικαίωμα υποβολής αιτήσεων έχουν πτυχιούχοι Τμημάτων Πληροφορικής Τ.Ε.Ι., σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της παραγράφου 12γ του άρθρου 5 του Ν. 2916/01, η οποία προσετέθη στο άρθρο 25 του Ν. 1404/87. Δικαίωμα υποβολής αιτήσεων έχουν και φοιτητές Τμημάτων όπως ανωτέρω, οι οποίοι αναμένεται να καταστούν πτυχιούχοι πριν την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2014-15.

Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών από 1 έως 30 Σεπτεμβρίου 2014, Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, ώρες 11:00-14:00.

Πληροφορίες και κατάθεση δικαιολογητικών: Γραμματεία Τμήματος Μαθηματικών, ΠΜΣ στη “Λογική και Θεωρία Αλγορίθμων και Υπολογισμού” Πανεπιστημιούπολη , Ζωγράφου 157 84. Τηλ. 210 7276332.

Website: http://mpla.math.uoa.gr/

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (διαθέσιμη στην ιστοσελίδα του ΠΜΣ: http://mpla.math.uoa.gr/)
  2. Σύντομη πρόταση σπουδών (για τους στόχους του/της υποψήφιου/ας σχετικά με τη συμμετοχή του/της στο Π.Μ.Σ.)
  3. Αντίγραφο πτυχίου
  4. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας
  5. Βιογραφικό σημείωμα
  6. Φωτοτυπία δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
  7. Αποδεικτικό γνώσης ξένης γλώσσας
  8. Δυο (τουλάχιστον) συστατικές επιστολές από άτομα που γνωρίζουν την εκπαίδευση του υποψήφιου
  9. Αντίγραφα επιστημονικών δημοσιεύσεων (αν υπάρχουν).

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει από επιτροπή με βάση τα ανωτέρω δικαιολογητικά και συνεντεύξεις των υποψηφίων, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου.

Ο Διευθυντής του Π.Μ.Σ.

Καθ. Γ. Κολέτσος

Attachments

aithsh_14-15.pdf 503,7 KB aitisi14-15
orthi_epanalipsi_prokiriksi14-15.pdf 464,9 KB orthiepanalipsi_prokiriksi14-15
published by Ελένη Κλη,
9 years, 7 months ago.

You must be logged in to comment.

Reporter

Web standards: XHTML1.0, CSS3.
© 1996 – 2018 MPLA: Graduate program in Logic, Algorithms and Computation.
Contact the webmaster.